Vårt skräddarsydda utvecklingsstöd hjälper ditt företag att växa Genom våra olika projekt erbjuder vi olika utvecklingsprogram och stödinsatser som är […]
Webbinariet är kostnadsfritt och riktar sig främst till kockar, beställare, planerare med flera som har ett ansvar för inköp av offentlig mat,
Hur får vi in mer hållbar och lokal mat i offentliga kök? Under våren ska vi försöka svara på den frågan under tre kostnadsfria webbinarier. Träff 3 handlar om hur vi genom genom ökat samarbete och förbättrad kommunikation kan underlätta arbetet med att få in mer lokal mat i våra offentliga kök.
Vi är så glada att äntligen kunna erbjuda ett program för kökspersonal och beställare med målet att vi ska bli bättre på att få in hållbar och lokal mat i de offentliga köken.
Med utgångspunkt i hur vi i Södertälje kommun arbetar med konceptet Diet for a Green Planet, lyfter vi frågor och teman där vi tycker att vi behöver utvecklas och förbättras – för att beslut om hållbar och lokal mat ska komma hela vägen in i köket och serveras på tallriken.
Vi lyfter situationer, ger konkreta verktyg och ger förhoppningsvis massor med inspiration för hur en utveckling mot ett mer hållbart kök kan se ut.
Leds av kökschefer från Södertälje kommun
Tillsammans med Beras International fortsätter MatLust sitt arbete för att stärka kompetensen kring hållbarhet inom offentliga måltider. Under denna webbinarieserie kommer kunskapen direkt från de duktiga och engagerade kökscheferna i Södertälje kommun.
Under serien kommer kökscheferna Åsa Silfwerbrand, George Bouchaaya, Jon Enocksson och Therese Faulseit dela med sig av sin stora erfarenhet från de fördelar och utmaningar man ställs inför i arbetet för mer hållbara och lokala offentliga måltider. Samtalen leds av Fredrik Birath från Beras International.
Webbinarieserien riktar sig främst till kockar, beställare, planerare med flera som har ett ansvar för inköp av offentlig mat.
3 webbinarier under våren
Notera att du anmäler dig till varje webbinarium fristående, men vi rekommenderar att du närvarar vid alla tre tillfällen.
- 24 april, 14:00-15:00: Träff 1 med temat "Varför är det viktigt med Diet for a green Planet för ett hållbart matsystem? Anmäl dig till träff 1 här!
- 15 maj, 14:00-15:00: Träff 2 med temat "Hur köken ökar mängden inköp enligt Diet for a Green Planet". Anmäl dig till träff 2 här!
- 27 maj, 14:00-15:00: Träff 3 med temat "Kommunikation & samverkan när man ökar inköp enligt Diet for a Green planet". Anmäl dig via knappen ovan!