Hoppa till huvudinnehållet
MatLust Utvecklingsnods loggaEuropeiska unionens logotyp
MatLust, logosymbol

Stärk varumärket & positionera företaget i sociala medier 

31

MAR

Datum: 31 mar 2025

Tid: 13.30–15.00

Plats: Digitalt via teams.

Huvudsaklig målgrupp för webbinariet är små och medelstora livsmedelsföretag. Länk till webbinariet skickas till alla som anmält sig senast söndagen den 30 mars.

Den 31 mars bjuder MatLust in till ett kostnadsfritt webbinarium där du som företagare vägleds av tre av våra mest uppskattade experter, Cina Risberg, Frida Berglund och Lina Skandevall. Under webbinariet berättar experterna om allt från hur du skapar din varumärkesplattform, bygger din digitala strategi och i praktiken får ut innehållet i dina kanaler.  

Vi erbjuder dessutom möjlighet att delta i ett exklusivt fördjupningsprogram för ett fåtal företag. Kostnadsfritt även det.  

Allt detta får du den 31/3:  

Skapa din varumärkesplattform. Med Cina Risberg   

Cina lyfter nyckelbegrepp som:  

  • Syfte
  • Målgrupp  
  • Värderingar 
  • Positionering 
  • Tonalitet  

Sociala medier – strategi och målstyrning. Med Frida Berglund  

Frida ger oss insikter inom frågor som:  

  • Varför behövs en strategi för sociala medier?
  • Vad innehåller en strategi för sociala medier – resurser och planering? 
  • Realistiska arbetssätt (vem gör vad, när och hur?)  

Hantverket – HUR ska jag göra? Med Lina Skandevall  

Lina går in på det faktiska skapandet av innehåll för sociala medier:  

  • Hur ska jag praktiskt tänka kring ord och bild?
  • Hur funkar algoritmerna? 
  • Hur skapar jag intresse och engagemang?  

Under 90 minuter hinner vi naturligtvis bara skrapa på ytan, men vi vågar lova att du får med dig massor av värdefull information och inspiration för arbetet med ditt eget företag. Cina, Frida och Lina har dessutom lovat att dela med sig av värdefulla redskap/övningar som du får med dig efter webbinariet.  

Våra experter

Kostnadsfri exklusiv fördjupning för ett fåtal företag. Är du intresserad?  

Efter webbinariet finns möjlighet att anmäla intresse för ett fördjupningsprogram som består av två heldagar i maj (9:e och 28:e) där ett fåtal företag ges möjlighet att fördjupa sig i sitt strategiska och praktiska arbete tillsammans med Cina, Frida och Lina. Den möjligheten vill du inte missa. Vi berättar hur du går tillväga under webbinariet den 31 mars.  

Anmäl dig till webbinariet 31 mars redan idag! 

Daniel Dworetsky

Projektledare, MatLust Living Lab inom MatLust Utvecklingsnod
Tel: 08-523 048 05
E-post

Uppdaterad: 3 mars 2025
Dela: 
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram